Model DAF CF Electric ujel 150 000 kilometrů na elektřinu

2.ledna 2020 Eindhoven

150 000 kilometrů ujetých pouze na elektřinu – téměř čtyřikrát kolem zeměkoule. To jsou rozsáhlé praktické zkušenosti, které nyní společnost DAF získala se svým modelem CF Electric u několika zákazníků. Sofistikovaná vozidla vybavená technologií VDL E-power slouží u zákazníků k přepravě každý den – například k převozu potravin a kontejnerů.

Model DAF CF Electric obdržel v červnu ocenění pro ekologické řešení logistiky roku nazvané Green Truck Logistics Solution 2019. Jde o prestižní ocenění za aplikaci slibných, nově vznikajících technologií pro inovativní a trvale udržitelnou logistiku v Evropě. Stále více měst vyjadřuje svůj záměr povolit do svých center vjezd pouze bezemisním a téměř úplně tichým vozidlům. Model DAF CF Electric je odpovědí právě na tento požadavek.

Prodeje v omezeném množství
První model CF Electric byl dodán před rokem, a další vozidla následovala v průběhu loňského roku. Společnost DAF získala mnoho zkušeností a poznatků s celkem šesti provozovanými elektrickými nákladními vozidly. Mimo jiné to vedlo ke vzniku verze, která je interně označována jako „Fáze 2“ a obsahuje software nové generace a novou přístrojovou desku.

„Nyní jsme dosáhli okamžiku, kdy můžeme v omezeném množství začít model CF Electric prodávat,“ uvedl Richard Zink, člen správní rady a ředitel marketingu a prodeje. „Očekáváme prodej řádově desítek vozidel ročně. Abychom mohli zaručit vynikající kvalitu, zahajujeme kontrolovanou výrobu. Současně budeme postupně budovat servisní síť pro tato vozidla. Tahač CF Electric je nyní dostupný pro zákazníky v Nizozemsku, Belgii a v německém Severním Porýní-Vestfálsku. V závislosti na místní infrastruktuře pro nabíjení akumulátorů a na možnostech poprodejních služeb budou zvažovány další oblasti Evropy.“

Zkušenosti z provozu
Provozováním modelu CF Electric vznikl zákazníkům nový obchodní segment a měli možnost vyzkoušet si, co znamená používat jej v každodenní praxi. I když v prvních týdnech využívali pouze omezenou část 100km dojezdu modelu CF Electric, někteří provozovatelé přepravy nyní s vozidlem ujedou okolo 250 kilometrů denně. „Chce to smysluplně plánovat jízdy,“ řekl Richard Zink. „Možnost rychlého dobití akumulátorů – se správným vybavením jsou plně nabité za něco málo přes 30 minut – znamená, že v případě potřeby jsou k dispozici další kilometry jízdy.

18 hodin denně, 7 dní v týdnu
Zákazníci společnosti DAF, firmy Jumbo, Simon Loos a Tinie Manders Transport z Nizozemska a Rhenus Group z Německa, mají model CF Electric ve svém vozovém parku. Také ve společnosti Tinie Manders je elektrické nákladní vozidlo využíváno velmi intenzivně: tahač již ujel více než 30 000 kilometrů a jezdí sedm dní v týdnu, od rána až do půlnoci. Většinou jde o krátké jízdy v oblasti města Eindhoven.

„Model CF Electric je stejně spolehlivý jako jakékoli jiné vozidlo DAF,“ říká Eveline Manders, spoluředitelka společnosti Tinie Manders Transport. „Plánování jízd elektrickým nákladním vozidlem vyžaduje jiný přístup a způsob uvažování. Musíte zajistit, aby trasa vyhovovala vozidlu – a nikoli opačně. Navíc, aby bylo možné vozidlo využívat optimálně, je důležité, že můžete akumulátory nabíjet během vykládky a nakládky. Pokud s těmito dvěma předpoklady počítáte, může být elektrické nákladní vozidlo skvělou alternativou pro městskou distribuci.“

Společnosti DAF a VDL Groep nedávno oznámily, že budou uvedena do provozu čtyři kompletně elektrická vozidla CF Electric se třemi nápravami, určená pro svoz odpadu v městských oblastech s nulovými emisemi.

Informace o modelu DAF CF Electric
Model DAF CF Electric je plně elektrický tahač v konfiguraci 4×2, vyvinutý pro distribuční aplikace v městských oblastech, určený pro použití s přívěsy vybavenými jednoduchou nebo dvojitou nápravou a celkovou hmotností až 37 tun. Vozidlo vychází z modelu DAF CF, který získal ocenění „International Truck of the Year 2018“, a je plně elektrické s využitím technologie E-Power od společnosti VDL. Jádrem inteligentní hnací soustavy je motor o výkonu 210 kW, který získává energii z lithiumiontového akumulátoru s celkovou kapacitou 170 kWh. Model CF Electric má dojezd přibližně 100 kilometrů, takže je vhodný pro přepravu velkých objemů při městské distribuci.

DAF CF Electric – Technické údaje
Hmotnost tahače 9 700 kg
Elektromotor 210 kW
Točivý moment 2 000 Nm
Kapacita akumulátoru 170 kWh
Dojezd plně nabitého vozidla přibližně 100 km
Rychlé nabití akumulátorů 35 minut (při 300 kW)

Kontaktujte TRUCK TRADE

DAF logo on dealer building

Chcete vědět víc? Pro prodejce DAF bude potěšením vám sdělit vše, co chcete vědět o produktech a službách společnosti DAF.

Kontaktní formulář