DAF CF Electric pro Tinie Manders Transport z Geldropu

8.února 2019 Eindhoven

Společnost DAF Trucks dodala společnosti Tinie Manders Transport z nizozemského Geldropu nákladní vozidlo s plně elektrickým pohonem. DAF CF Electric s technologií E-Power od výrobce VDL zajišťuje kyvadlovou přepravu zásilek pro DHL v oblasti Eindhovenu. První vozidlo CF Electric bylo uvedeno do provozu v prosinci loňského roku a využívá jej řetězec supermarketů Jumbo.

Jos Habets, provozní ředitel a člen představenstva společnosti DAF Trucks, předal klíčky od vozu CF Electric zástupci vedení společnosti Manders Transport. Rodinná firma se sídlem v nizozemské provincii Brabantsko byla založena před 83 lety a v současné době ji vede již třetí generace rodinných majitelů. DAF CF Electric rozšíří vozový park 50 vozidel společnosti Manders Transport.

Elektrická nákladní vozidla pro městské oblasti
„Je zřejmé, že nákladní doprava stojí na počátku zásadní transformace,“ říká Jos Habets. „Elektrická nákladní vozidla budou představovat základní přepravní řešení ve stále větším počtu městských aglomerací. Jsem velmi hrdý na naši současnou pozici, v níž můžeme ve spolupráci s Tinie Manders Transport získávat nové zkušenosti s elektrickými nákladními vozidly. Na základě takto získaných technologických a provozních dat budeme upravovat konečné specifikace sériových modelů, které tak budou ideálně splňovat požadavky trhu.“

Nulové emise
„Velmi nás těší, že můžeme tento revoluční DAF vyzkoušet jako jedni z prvních,“ uvádí Eveline Manders. „Od samého počátku jsme se podíleli na jeho vývoji, takže se samozřejmě nemůžeme dočkat, až jej vyzkoušíme v praxi. Naše odpověď na otázku, zda rozšíříme flotilu elektrických vozidel, nebude záviset jen na nulových emisích, ale také na provozní náročnosti vozidla a na dalších možnostech, které nám nabídne. Kombinace nulových emisí a minimální hlučnosti navíc znamená, že budeme schopni plnit stále přísnější podmínky, kterými je omezována doprava ve městech, čímž získáme výhodu proti konkurenci.“

Důležitý krok
Willem van der Leegte, prezident a generální ředitel společnosti VDL Groep, k tomu dodal: „Jak Tinie Manders, tak DAF Trucks a VDL stojí na pevných základech, svědomitosti a špičkových inovacích. A je úžasné sledovat, jak tyto tři společnosti z Brabantska spojily své síly a testují DAF CF Electric s technologií VDL E-Power v praxi. Společnost Tinie Manders se s důvěrou rozhodla účastnit se praktických zkoušek v rámci tohoto projektu. A proto hrála tato rodinná firma důležitou roli ve vývoji inovativního vozidla, které představuje světovou špičku z hlediska udržitelné přepravy zboží. Toto dnešní předání vozidla znamená důležitý krok k plné elektrifikaci přepravy zboží v Eindhovenu a jeho okolí, a tedy i zlepšení kvality ovzduší, nižší hlučnost a méně emisí CO2.“

Spolupráce
Společnost Tinie Manders Transport bude nákladní vozidlo na elektrický pohon provozovat v kombinaci s chladírenským návěsem s plně elektrickým agregátem. Díky této jedinečné soupravě se přepravce z Geldropu může účastnit projektu DKTI zaměřeného na udržitelnou dopravu. Mezi subjekty podílející se na projektu DKTI patří vedle DAF, VDL Groep a Tinie Manders Transport rovněž DHL, TNO, Allego, THT New Cool a město Geldrop-Mierlo. Společnost Allego zajišťuje v Geldropu technologie pro veřejné nabíjení, město se podílí na realizaci infrastruktury pro dobíjení a společnost THT New Cool je dodavatelem dvou elektricky chlazených bezemisních návěsů, které získávají energii rekuperací při brzdění. Společnost TNO bude analyzovat výsledky soupravy elektrického tahače a návěsu a posoudí, zda lze prostřednictvím vozidel na plně elektrický pohon realizovat větší část regionální přepravy.

Základní informace o vozidle DAF CF Electric
DAF CF Electric je tahač konfigurace 4×2 s plně elektrickým pohonem pro silniční přepravu nákladů o celkové hmotnosti až 37 tun v městských aglomeracích, kde se používají jedno- či dvounápravové návěsy. Základem je DAF CF – jenž získal ocenění „International Truck of the Year 2018“ – a je poháněn čistě elektricky s využitím technologie E-Power společnosti VDL. Srdcem inteligentního pohonného ústrojí je elektromotor o výkonu 210 kW, elektrická energie je uložena v lithiumiontových akumulátorech o celkové kapacitě 144 kWh. Dojezd soupravy s tahačem CF Electric je podle hmotnosti nákladu přibližně 100 kilometrů. Souprava je tedy ideálním řešením pro velkoobjemovou přepravu zboží v rámci městské rozvážky. Rychlé dobití akumulátorů trvá pouhých 30 minut, nabití na plnou kapacitu pak zabere nejvýše hodinu a půl.

DAF CF Electric — Technické údaje
Hmotnost vozidla 9 700 kg
Elektromotor 210 kW
Točivý moment 2 000 Nm
Kapacita akumulátorů 170 kWh
Dojezd plně nabitého vozidla až 100 km
Rychlé dobití akumulátorů 30 minut
Plné nabití 1,5 hodiny

Společnost DAF Trucks předala v nizozemském Geldropu společnosti Tinie Manders Transport tahač s plně elektrickým pohonem. Na fotografii zleva: Jos Habets, provozní ředitel a člen představenstva DAF Trucks, a rodina Mandersových ze společnosti Tinie Manders Transport.

Kontaktujte TRUCK TRADE

DAF logo on dealer building

Chcete vědět víc? Pro prodejce DAF bude potěšením vám sdělit vše, co chcete vědět o produktech a službách společnosti DAF.

Kontaktní formulář