Společnost DAF roste na evropském trhu

10. února 2016 Nizozemsko, Česká republika

Tržní podíl společnosti DAF Trucks v kategorii těžkých nákladních vozidel (celkové hmotnosti nad 16 tun) na evropském trhu se v roce 2015 zvýšil na 14,6 %. „Dosáhli jsme růstu téměř na všech hlavních trzích,“ říká Richard Zink, člen představenstva společnosti DAF, odpovědný za marketing a prodej. „Naše vozidla mají nejnižší náklady na kilometr a nabízí nejlepší poměr ceny a hodnoty. To jsou hlavní důvody, které stojí za tímto růstem.“

Díky tržnímu podílu 14,6 % společnost DAF v roce 2015 posílila své postavení na evropském trhu v kategorii těžkých nákladních vozidel (v roce 2014 to bylo 13,8 %). Společnosti DAF vzrostl tržní podíl na hlavních evropských trzích – například v Německu (tržní podíl 10,8 %), Velké Británii (23,9 %), Španělsku (11,3 %), Polsku (18,9 %), Nizozemsku (29,4 %) a v České republice (17,2 %). Ve Francii a Itálii se tržní podíl stabilizoval na hodnotě 12,0 %, respektive 10,2 %. V kategorii těžkých vozidel je společnost DAF na vedoucí pozici na trzích v Nizozemsku, Velké Británii, Belgii, Polsku a Maďarsku. V Belgii a České republice zaujímá společnost DAF vedoucí postavení v segmentu tahačů.

V roce 2015 zaregistrovala společnost DAF asi 39 400 vozidel s celkovou hmotností nad 16 tun v Evropě. Oproti minulému roku s 31 200 registracemi je to navýšení až o 26 %. Mimochodem, celkový trh s užitkovými vozidly s celkovou hmotností nad 16 tun se navýšil o 19 %, na více než 269 000 vozidel, v porovnání s přibližně 226 000 vozidly v roce 2014. Letos společnost DAF očekává nárůst v tomto segmentu na 260 000 až 290 000 vozidel.

Kategorie lehkých nákladních vozidel
V kategorii lehkých nákladních vozidel s celkovou hmotností od 6 do 16 tun celkové hmotnosti – ve kterém nabízí společnost DAF řadu LF – vzrostl evropský trh v roce 2015 o 5 %, na 49 000 vozidel (v roce 2014 to bylo 46 500). Tržní podíl společnosti DAF v této kategorii se mírně zvýšil z 8,9 % v roce 2014 na 9,0 % v roce 2015. Významný podíl na tom měl úspěch společnosti DAF ve Velké Británii, kde jsme dosáhli tržního podílu více než 36 % v segmentu LF. Na českém trhu se tržní podíl v této kategorii přiblížil k 10 %.

Další růst mimo Evropskou unii
Společnost DAF rovněž dále posílila své postavení na trzích mimo Evropskou unii. Úspěšný byl vstup na trhy v Malajsii a Kolumbii. Na Tchaj-wanu byl otevřen nový výrobní závod, který zdvojnásobil výrobní kapacitu pro modely řad LF, CF a XF. S tržním podílem 17,8 % je společnost DAF největší evropskou značkou na Tchaj-wanu. Výrobní závod společnosti DAF v brazilském městě Ponta Grossa zvýšil výrobu a zahájil montáž univerzálních modelů řady CF a motorů PACCAR MX. Společnost DAF představila svou kompletní řadu Euro 6 v Turecku, kde 1. července 2016 vstoupí v platnost nová emisní norma.

Program DAF Transport Efficiency
„Jsme hrdí, že jsme v roce 2015 dále posílili svou pozici na trhu,“ říká Richard Zink, člen správní rady společnosti DAF za marketing a prodej. „V uplynulém roce představila společnost DAF důležité produktové inovace, které ještě více zvýšily hospodárnost u našich populárních modelů CF a XF až o 5 %. V souladu s naší filozofií DAF Transport Efficiency byl také realizován nespočet inovací ve vozidle LF určeném pro rozvoz zboží, což vede k ještě vyšší návratnosti na kilometr. Spolu s našimi službami a profesionální organizací dealerů tvoří komplexní řada produktů DAF základ pro trvalý růst směrem k našemu střednědobému cíli, kterým je 20% tržní podíl v Evropě.“

Vedoucí postavení také v České republice
„Stejně jako DAF na evropském trhu i v České republice jsme slavili úspěchy,“ uvádí Roman Kubálek, generální ředitel DAF Trucks CZ. „V roce 2015 jsme v kategorii tahačů celkové hmotnosti nad 16 tun dosáhli tržního podílu 21,1 %, čímž jsme potvrdili svoji silnou pozici a stali jsme se jedničkou českého trhu v tahačích. V souvislosti se zvýšeným prodejem vozidel jsme zaznamenali téměř 100% nárůst uzavřených smluv o servisu a údržbě. Těší nás tento stoupající trend, ze kterého je vidět, že se mění i myšlení našich zákazníků, kteří umějí tímto způsobem ušetřit nejen provozní náklady, ale také svůj čas. Novinkou loňského roku bylo rovněž otevření prvního TRP Shopu v České republice ve společnosti NAPA Trucks v Ústí nad Labem pod názvem Truck Center. V návaznosti na tento pilotní projekt vidíme potenciál pro další projekty TRP Shopů. Pro letošní rok máme ve výhledu také nárůst počtu uzavřených smluv o servisu a údržbě a rozšíření počtu vozidel financovaných prostřednictvím naší sesterské společnosti PACCAR Financial CZ.“

Kontaktujte TRUCK TRADE

DAF logo on dealer building

Chcete vědět víc? Pro prodejce DAF bude potěšením vám sdělit vše, co chcete vědět o produktech a službách společnosti DAF.

Kontaktní formulář