Společnost DAF posiluje své vedoucí postavení v oblasti efektivity dopravy

19. prosince 2014 Eindhoven

daf-cf-2015
  • Snížení spotřeby paliva až 5 %
  • Vylepšení motorů PACCAR MX-11 a MX-13
  • Režim Eco Mode
  • Prediktivní tempomat a prediktivní řazení
  • Nové aerodynamické spoilery a boční límce
  • Vyšší výkon a lepší ovládání motorové brzdy
  • Nižší provozní náklady
  • DAF MultiSupport Uptime Plus

Na začátku roku 2015 představí společnost DAF velké množství inovací své modelové řady, které výrazně přispějí k optimalizaci efektivity přepravy. Vylepšení účinnosti motorů PACCAR MX v kombinaci s aplikací nových technologií, jako jsou prediktivní tempomat, prediktivní řazení a režim Eco Mode, nabízí snížení spotřeby paliva až o 4–5 %. Nové aerodynamické spoilery a boční límce pomáhají snížit spotřebu paliva ještě více. Tato vylepšení jsou součástí nového programu „DAF Transport Efficiency“, který zahrnuje produkty a služby zaměřené na dosažení maximálního zisku na kilometr.

workhousePro dosažení vyšší účinnosti prošly úspěšné motory PACCAR MX-11 a MX-13 významnými optimalizacemi. U 10,8litrového motoru MX-11 byla významně vylepšena efektivita mazání. Pozornost byla u tohoto motoru dále věnována lepšímu procesu spalování, kterého bylo dosaženo díky novému provedení spalovacího prostoru, modifikaci vstřikování paliva a změnám řídicího softwaru.

Nové turbodmychadlo 12,9litrového motoru PACCAR MX-13 přispívá k výraznému zlepšení proudění nasávaného vzduchu. Nová vačková hřídel s pozměněným časováním ventilů je krokem k lepšímu spalování. Také motor PACCAR MX-13 dostal vylepšení pro vyšší efektivitu mazání a snížení třecích ztrát. Nově bylo zavedeno účinnější dvourychlostní vodní čerpadlo a upraven byl řídicí software motoru.

Motory PACCAR MX-11 a MX-13 si získaly vynikající pověst a osvědčily se jako mimořádně hospodárné. Díky těmto vylepšením jsou nyní motory MX-11 a MX13 až o 2 % úspornější než dosud, samozřejmě vždy záleží na typu provozu a daných podmínkách. Nově zavedené vícenásobné vstřikování mimo jiné znamená, že běh motorů je klidnější a motory jsou ještě tišší.

Výkonnější motorová brzda pro zvýšení efektivity

Výsledkem různých vylepšení motoru PACCAR MX-13 není jen nižší spotřeba paliva, ale také vyšší výkon motorové brzdy. Maximální výkon MX motorové brzdy nyní narostl o 20 %, na 360 kW při 2 000 ot./min. Tato motorová brzda je vynikající alternativou k retardéru a hodí se pro většinu provozních podmínek a aplikací. MX motorová brzda, jejíž výkon lze nově dávkovat ve třech stupních páčkou pod volantem, nabízí významné výhody z hlediska pořizovací ceny, hmotnosti a spotřeby paliva.

Režim Eco Mode

daf-eco-mode-small

Režim Eco Mode je nová standardní funkce všech vozidel DAF Euro 6 řad CF a XF s motory PACCAR MX. Režim Eco Mode snižuje točivý moment motoru o 10 % při zrychlování na prvních jedenáct rychlostních stupňů, čímž se opět snižuje spotřeba paliva při každodenním používání (1 %). V běžném provozu stejně není třeba plná akcelerace, a pokud tato situace nastane, pak lze stisknutím tlačítka režim Eco Mode jednoduše deaktivovat.

Prediktivní tempomat a prediktivní řazení

BL_w1436_1_systemsPrediktivní tempomat je typickým příkladem filozofie programu DAF Transport Efficiency. Tato opce je k dispozici – v kombinaci s prediktivním řazením – na vozidlech Euro 6 CF a XF. Tyto sofistikované technologie, které přispívají ke zvýšení efektivity vozidla, byly vyvinuty společností DAF.

Prediktivní tempomat využívá pokročilou technologii GPS ke zjištění přesné polohy vozidla a k určení toho, jaké jízdní podmínky je třeba vzít v úvahu v následujícím jednom až dvou kilometrech. Systém se tak vlastně „dívá“ dopředu a předvídá profil trasy.

Podle požadované rychlosti a také povolené odchylky od této nastavené hodnoty určuje prediktivní tempomat ideální rychlost a prediktivní řazení zvolí ideální převodový stupeň.
Výsledkem spojení těchto dvou systémů je snížení počtu změn převodových stupňů a využívání stále nejvyššího možného převodového stupně a v optimálním rozsahu otáček motoru. Pokud se vozidlo blíží k vrcholu stoupání, snaží se systém zachovat nejvyšší převodový stupeň a zbytečně nepodřazovat. Následuje-li za vrcholem stoupání bezprostředně klesání, je již před vrcholem snížena vstřikovaná dávka paliva a k přejezdu vozidla přes vrchol je využívána setrvačná síla vozidla. Vyšší převodový stupeň je zvolen automaticky, když gradient klesání se bude zvyšovat.

V některých případech prediktivní tempomat umožňuje, aby rychlost vozidla klesla pod nastavenou hodnotu, například tehdy, když je téměř dosaženo vrcholu stoupání a systém „ví“, že potenciální energie v klesání přivede rychlost vozu rychle zpět na požadovanou hodnotu. Prediktivní tempomat může také dočasně povolit, aby byla rychlost mírně vyšší, než je nastavená – v rámci předem dané tolerance – také kvůli snížení spotřeby paliva.

Díky prediktivnímu tempomatu a prediktivnímu řazení lze snížit spotřebu paliva a emisí oxidu uhličitého CO2 až o 3 %, a to zejména v kopcovitém terénu.

Nové aerodynamické spoilery a boční límce

daf-xf-2015V rámci programu DAF Transport Efficiency byla dále rozšířena nabídka aerodynamických spoilerů a bočních límců pro optimalizaci proudění vzduchu a dosažení lepší aerodynamiky vozidla nebo soupravy s cílem snížení spotřeby paliva.

Pro vozidlo Euro 6 CF s kabinou Sleeper Cab byl vyvinut nový aerodynamický balíček, představující střešní spoiler, který je o 10 cm vyšší, a boční límce vhodné i pro návěsy šířky 2,55 m, čímž je mezi vozidlem a návěsem ponechána mezera pouhých 5 cm. Nový střešní spoiler, který lze nastavit na výšky návěsu 4 metry, byl navržen speciálně pro vozidla Low-Deck se sníženou výškou točny.

Více informací na displeji přístrojového panelu

daf-driver-performance-assistant-smallŘidiči hrají klíčovou roli při snižování provozních nákladů, a to zejména s ohledem na spotřebu paliva. To je důvodem, proč společnost DAF vyvinula asistenta hodnocení jízdního stylu řidiče pro své modely LF, CF a XF. Ten poskytuje řidiči podrobnou zpětnou vazbu ohledně dosažené spotřeby paliva, o jeho schopnosti předvídat jízdní situace a také o četnosti aktivace provozních brzd. Displej na přístrojovém panelu kromě toho poskytuje rady ohledně dalších možností úspory paliva a snížení provozních nákladů.

Dalšími novými informacemi, které jsou zobrazovány na displeji přístrojového panelu, jsou údaje z tachografu, což řidiči poskytuje jasný přehled o době jízdy a rychlosti tak, aby nedocházelo k porušování předpisů. Na displeji se také zobrazuje upozornění na blížící se příští servisní prohlídku vozidla. Tím je zajištěno včasné provedení údržby a včasné plánování návštěvy servisu bez zbytečných prostojů vozidla. Vítanou novinkou pro řidiče je automatické nastavení jazyka informačního displeje přístrojového panelu na základě údajů z karty řidiče.

DAF Transport Efficiency

Modelové změny a vylepšení pro rok 2015 tvoří součást programu DAF Transport Efficiency. Program DAF Transport Efficiency tvoří rozsáhlá nabídka technologií a služeb, rozšířená o mnohé novinky a zaměřená na další zvyšování efektivity dopravy díky nižším provozním nákladům a optimální provozuschopnosti vozidla. Pro dosažení tohoto cíle hraje také významnou roli nabídka různých služeb, které stojí za produktem samotným. Společnost PACCAR Parts zajišťuje prvotřídní dodávky náhradních dílů a příslušenství, špičková služba DAF International Truck Service (DAF ITS) zaručuje maximální provozuschopnost a minimalizuje neplánované prostoje. Společnost PACCAR Financial Services nabízí atraktivní řešení financování pro dosažení nízkých provozních nákladů.

Smlouvy na opravy a údržbu DAF Servisní smlouvy zahrnují nově opci Uptime Plus s dalšími službami sloužícími ke snížení provozních nákladů. To je dokladem toho, že program DAF Transport Efficiency se specializuje nejen na ta nejefektivnější vozidla, ale představuje také kompletní nabídku služeb pro dosažení všestranné maximální efektivity.

Kontaktujte TRUCK TRADE

DAF logo on dealer building

Chcete vědět víc? Pro prodejce DAF bude potěšením vám sdělit vše, co chcete vědět o produktech a službách společnosti DAF.

Kontaktní formulář